За пръв път двете сами пътувахме преди девет години. Натали беше малко сладко хлапе и я предупредих, че ще се държим за ръчичка непрестанно, колкото и да не ѝ е приятно.
Знаете, че малките сладки хлапета понякога се чувстват неудобно пред другите хлапета, когато ги държиш за ръка.
Така се озовахме в Париж.
Сега Натали е малка сладка дама, която се смее като хлапе и кара останалите да се смеят по същия начин.
Вече не се чувства неудобно да я държа за ръка и дори сама търси моята, ако съм се заблудила, че да държа телефон е по-важно от това да усещам щастието.
Отдавна не бяхме пътували двете към непозната дестинация. За щастие се приканихме да помечтаем малко и сбъднахме пътешествие към Будапеща. Подаваме си по една сестринска ръка за опора по време и на разходката, и на живота, а с другата ще държим по чаша кафе, за да ви разходим по пътя на third wave кафенетата в унгарската столица.
А те са много, повярвайте ми.
MADAL
Кафе: batch brew & naked shots
Batch brew е филтрирано кафе, за чието приготвяне са необходими повече минути (и повече от добри баристи), както и специално оборудване, което позволява да се приготвя по-голямо количество кафе, без това да нарушава неговите вкус и аромат.
Като понятие naked shots (букв. – голи шотове) може би звучи малко kinky, но всъщност технологията на приготвянето им е доста интересна: премахва се дъното от цедката на ръкохватката, като по този начин кофеиновата течност пада “разголена” и чиста, без да преминава през излишни материали – от цедката пада директно в чашата ви.
Кафе машина: La Marzocco
Интериор: добро кафе, добра карма – това е мотото на медитация, която постигаме в Madal. Ние бихме добавили и “добро кафене” към мантрата: спретнато, просторно и минималистично.
London Coffee Society
Кафе: капучино
В Лондон има фестивали за кафе, а в Будапеща има London Coffee Society. Насладете се на чаша капучино и го комбинирайте с нещо класическо за Англия – например бананов кейк или сладкиш с тофи и лешници.
Кафе машина: La Marzocco
Интериор:
Bits and bobs от Лондон и околности:
>> часовник на гара Kings Cross (онази с що-годе известния перон ¾)
>> чанта от плат от фестивала за кафе, за който вече споменахме
>> автентично истрадала топка за ръгби
>> вежливо по великобритански обръщение за всичко, което не бива да се изхвърля в тоалетната
My Little Melbourne
Кафе: flat white
В Сидни flat white се е пиело още в средата на 80-те. Родината на flat white (“флет уайт”, а не “плоско бяло”!) кафето е именно Австралия, затова когато отидеш в Мелбърн, било то и някой по-малък Мелбърн в така наречения еврейски квартал на Будапеща, е редно да заложиш именно на тази топла напитка.
Кафе машина: La Marzocco
Интериор:
Две пространства, които физически са едно до друго, но се различават по стил. My Little Melbourne Coffee е комерсиалната част, където има малки масички, храна и непрестанна глъчка. My Little Melbourne Brew Bar е точно в съседство и е посветено на всички, които искат да научат и отпият повече от изкуството на филтрираното кафе – има около 10 различни методи, кани и филтри за неговото приготвяне.
Vinyl&Wood
Кафе: американо
Тук няма batch brew или друго от new wave поколенията напитки, но пък имат чудесни класики като доброто старо американо. Имат също и интересни нещица по стените, заради които пропуснахме да огледаме марката на кафемашината.
Интериор:
Плочи по стените + малко wonderland + хипстърски аксесоари: специалната линия Kånken на раниците Fjällräven, направена от пластмаса и рециклирани бутилки, часовници от дърво, слънчеви очила и папийонки.
Budapest Baristas
Кафе: лате
Кафе машина: La Marzocco
Интериор:
Кафе на зърна на първия етаж и кафе на растения на втория етаж. Местенцето е идеално за бързо скициране на нещо интересно, раздумка с приятели или малко отмора от обиколките на много музеи в близост (самото кафене също се намира на улицата, наречена Muzeum korut).
Ета такава е третата кофеинова вълна в Будапеща. Размечтахте ли се за чаша енергия?
Поздрави с аромат на кафе,
Лилия
One thought on “Кафе и култура в Будапеща”